Loading...
 • Yeni Online Marketing Departmanınız İle tanışın

  Hakkımızda

 • Markanızı Dijital Dünyaya Taşıyın

  Servisler

 • Referanslarımız
  ile Tanışın

  Referanslar

UX nedir, Ne İşe Yarar?.


UX yani User Experience, Kullanıcı Deneyimi anlamında kullanılan bir terim. UX tasarımı; Kullanıcıların alışkanlıkları, istekleri ve öğrendikleri doğrultusunda uygulamada kullanım kolaylığı sağlayan bir harita görevi görüyor. Sürdürülebilir memnuniyet ve uzun süreli değer algısı yaratmak için de önemi büyük.

Peki neden bu denli önemli?)

Kullanıcı, dijital yada dijital olmayan arayüzlerle bir etkileşim kurar. Basit bir asansör örneğini düşünelim. Kullanıcı asansörü çağırmak için gitmek istediği yöndeki değil, asansörün gelmesini istediği yöndeki tuşa basar. Yani aşağı katlara inmeye çalışanların çoğu, yönlendirilmediği sürece asansörün yanında yer alan yukarı düğmesine basar. Kısacası bir arayüz tasarlamak, kulanıcıların onu sağlıklı kullanabilmesi için yeterli değil. Burada yapılması gereken bir dizi faktörü inceleyerek kullanıcının doğru ve verimli bir deneyim yaşamasını sağlamak.

İnsan her gün yüzlerce kullanıcı deneyimi yaşar. Bu deneyimler; bulunulan fiziksel koşullar, bireysellik faktörü veya topluluk faktörü gibi sayısız değişkene bağlı olarak eksik, fazla yada doyumda bir kullanıcı deneyimi oluşturur. Dünya genelinde bir değerlendirme yaptığımızda şu önemli sonuçla karşılaşırız; insan dijital ortamda yaşadığı deneyimleri, gerçek ortamda yaşadığı deneyimlerin uzantısı olarak görür. Bu sonuç kullanıcının sosyoekonomik göstergelerine göre farklılık gösterse de genel eğilim bu yönde. Bu UX tasarımcıları için önemli bir veri. Birçok e-ticaret sitesi hali hazırda bu konu üzerine kafa patlatırken, bu sonuçtan bağımsız bir yaklaşım geliştirmek hem zaman kaybına hem de ciddi maddi kayıplara yol açacaktır.

Dijital projelerin tasarımında öncelikli olarak neleri dikkate almalıyız?

Psiloloji
Kullanıcı Problemleri: Her zaman bir kullanıcı tarafından bakabilmeyi öğrenin, empati yeteneğinizi geliştirin. İhtiyaç hissettiğinizde mutlaka kullanıcı testi yapın.
Duygular: Kullanıcıya vermek istediğiniz duyguyu ciddiye alın. Bu duyguyu kullanıcıya aktarabildiğinizden emin olun. Her detaya bu gözle bakın.
İkna: Kullanıcıyı ikna etmeniz gerekiyor. Projenize en uygun ikna tekniklerini araştırın, bulun, kullanın.

İletişim

İş Geliştirme: iş geliştirmeden sorumlu kişilere yardımcı olun. Kullanıcı araştırma sonuçlarını, davranış datalarını bu kişilere sürekli aktarın.
İçerik: İhtiyacınızı belirleyin, sürekli içerik akışına ihtiyacınız varsa içerik üreten kişileri bulun. Bu içeriği kullanıcınızın anlayacağı şekle sokun.
Teknik Sınırlamalar: Mutlaka ama mutlaka güvendiğiniz yazılımcılarınızla iletişim halinde olun. Onlarsız kararlar almayın. Teknik sınırlarınızın farkında olun.