Loading...
 • Yeni Online Marketing Departmanınız İle tanışın

  Hakkımızda

 • Markanızı Dijital Dünyaya Taşıyın

  Servisler

 • Referanslarımız
  ile Tanışın

  Referanslar

E-ticaret siteleri için önemli olan KPI’lar?.


KPI Key Performance Indicator kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir terimdir, Türkçe karşılığı Anahtar performans göstergesidir. E-ticarette başarılı olmak için öncelikle sizin için doğru KPI’ları belirlemeniz gerekiyor, sonrasında bu hedeflere ulaşmak için aksiyon almanız son olarak da rakamları doğru analiz etmeniz gerekiyor. E-ticaret siteniz için hedef karlılığın artması ile sizin için önemli olan KPI ROI, dönüşüm oranı, sepeti terk etme oranı gibi KPI’lardır. Veya hedefiniz website ziyaretlerinin artması ise sizin KPI’larınız daha çok yeni kullanıcı sayısı, tıklama oranları olacaktır. Websitesi üzerinden satış yapan tüm e-ticaret sitelerinin dikkat etmesi gereken bazı KPI’lar söz konusudur, aşağıda bu KPI’ları sizler için detaylandırıyor olacağız.

Satış için önemli KPI’lar...

ROI (Return on investment) – Yatırım Getirisi;

Yapılan yatırımların firmaya ne kadar karlılık getirdiğinin bilgisini size verecek olan en önemli KPI’lardan biridir. Harcanan miktarı, mevcut kısa vadeli yatırımdan elde edilen kara bölerek ulaşılan sonuçtur ve bu sonuç size yatırıma devam edilip edilmeyeceğinin bilgisini verecektir. 100 lira harcama yaptım, 150 lira kazandı isem 150/100 = 1,5 veya %150 lik bir ROI var demektir. ROI oranınız 100’ün altında ise örneğim %75 ise 100 lira yatırıp 75 lira kazanıyorsunuz demektir, bu da %25 zarar yaptığınızı gösterir.

CR (Conversion rate) - Dönüşüm oranı;

E-ticaret siteleri için en önemli KPI’lardan biri de conversion rate’dir. E-ticaret sitesinin dönüşüm olarak tanımladığı her ne ise (satış, üyelik vs) bu dönüşümün sayısının toplam ziyaretçi sayısına bölünmesiyle oluşan oran bize dönüşüm oranını vermektedir. Örneğin web sitenizi bir günde 100 kişi ziyaret etti ve bu ziyaretlerden 5 satış gerçekleştiyse sizin o gün için dönüşüm oranınız 5/100= %5’tir.

Average Basket - Ortalama sipariş tutarı;

Bir siparişin ortalama ne kadar değerde olduğunu size gösteren KPI’dır. Toplam gelirinizin sipariş adetine bölünmesiyle elde edilir. Örneğin; Geliriniz 1000 TL ve 25 satış gerçekleştirdiniz, average basket’iniz 1000/25=40 TL’dir. Yani sitenizde ortalama 40 TL tutarında ürün alınıyor. Average basket tutarınız yüksek olması sizin için bir artıdır, toplam gelirinizi, dolayısıyla da karlılığınızı artıracak unsurlardandır.

Sepeti Terk Etme Oranı ve Bekleyen Siparişlerin Oranı;

Hedefleri satışları artırmak olan bir e-ticaret sitesi için önemli metriklerden ikisi sepeti terk etme oranı ve bekleyen siparişlerin oranıdır. Sepet sayfasına kadar getirdiğiniz bir müşteriyi bu aşamada kaybetmek aynı şekilde müşterinin ürünü sepetine atması ve gerçekleştirmemesi bu aşamada beklemesi sizin satışlarınızın azalmasına dolayısıyla karlılığınızın düşmesine neden oacaktır.

Düzenli alışveriş yapan tüketicilerin oranı;

Websitenizden düzenli olarak alışveriş yapan müşterilerinizin oranı ne kadar yüksekse karlılığınız da bir o kadar yüksek olacaktır. Sizleri daha önce deneyimlemiş kullanıcıları tekrar satışa çevirmek, yeni kullanıcıları satışa çevirmekten çok daha kolay olacaktır, bu yüzden yapacağınız reklam çalışmalarında remarketing’e önem vermeniz gerekmektedir.

Yeni ziyaretçilerin sipariş oranı;

Siteye yeni ziyaretçi çekmek tekrar eden ziyaretçilere göre daha çok maliyetlidir. Bu yüzden websitenize çektiğiniz yeni ziyaretçilerin sipariş oranlarının yüksek olması karlılığı olumlu etkileyecek faktörlerdendir.

Websitesi için önemli KPI’lar...

Trafik kaynakları;

Websitenize hangi kanallardan trafik çektiğiniz önemli bir KPI’dir. Bu kanalları detaylı olarak takip etmeniz, sonuçlarına göre hangi kanallara ağırlık vermeniz gerektiğinin sonucunu da size gösterecektir. Örneğin; conversion rate’leri iyi olan kanalların daha fazla geliştirilmesini sağlayabilirsiniz veya bir kanalda sitede kalış oranının düşük olduğunu gözlemlediyseniz bu kısımda bir sorun olabileceği ihtimalini düşünüp detaylıca inceleyebilirsiniz. Özellikle ücretli kanallarınızın performansını yakından takip etmeniz önemli. Çünkü her bir ziyaret için bir ödeme yapıyorsunuz. Bu ödemenin doğru kanala yapıldığından emin olmanız gerekiyor bu da rakamları takip etmeniz ve doğru yorumlamanızdan geçiyor. Sitede geçirilen süre; websitesine gelen ziyaretçilerin sitede ne kadar süre kaldıklarını bilmeniz önemlidir. Özellikle ücretli kanallarda bu parametreyi takip etmeniz gerekir. Sitede geçirilen sürenin düşük olması kişinin doğru sayfaya yönlenmediği sonucunu çıkarabilir.

Siteyi terk etme oranı;

Siteyi terk etme oranının yüksek olması sitede geçirilen sürenin düşük olması ile benzer sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bu oranının düşük tutulması önemlidir. Yukarıda da söylediğimiz gibi özellikle ücretli kanallardan çektiğiniz ziyaretçilerde siteyi terk etme oranı yüksekse bunun sebeplerini bulup müdahale etmeniz gerekecektir.

Tekil ziyaretçiler / Tekrar eden ziyaretçiler;

Websitenize gelen tekil ziyaretçi sayınız oldukça önemli bir KPI’dır, size kaç kişiye ulaştığınız sonucunu verir. Aynı şekilde tekrar eden ziyaretçi oranınız da size oluşturduğunuz müşteri sadakati hakkında bir fikir verecektir.

Ziyaretçi başına gezilen sayfa adedi;

Ziyaretçi başına gezilen sayfa adedi size sitenizin efektifliği konusunda ipucu verecektir. Gezilen sayfa adedinin fazla olması sitenize ilgili ziyaretçiyi çektiğiniz anlamına geleceği gibi sitenizin karışık olduğu ve gelen kullanıcının aradığını bulmakta zorlandığı sonucunu da doğurabilir. Bu yüzden bunun sebeplerini detaylı incelemeniz önemlidir.

Web sayfaları yüklenme süreleri;

Web sayfalarınızın yüklenme süreleri de bakmanız gereken KPI’lardan biridir. Bu sürelerin yüksek olması ziyaretçi kaçırmanıza dolayısıyla conversion rate’leri olumsuz etkileyecek bir durumdur.