Loading...
 • Yeni Online Marketing Departmanınız İle tanışın

  Hakkımızda

 • Markanızı Dijital Dünyaya Taşıyın

  Servisler

 • Referanslarımız
  ile Tanışın

  Referanslar

İLETİŞİM ARACI OLARAK SOSYAL MEDYA.


Günümüzde insanlar sosyal ağlar aracılığıyla,sosyal medya adeta yaşar hale geldiler. Yeni iletişim teknolojileri insanlara, düşüncelerini ve eserlerini paylaşacakları olanaklar yaratan, paylaşım ve tartışmanın esas olduğu bir medya sunmaktadır. Sosyal ağlar çok kısa zamanda hem günlük hayatımızın önemli odak noktalarından biri oldu,hem de günümüzün internetine kullanım ve içerik açısından damgasını vuran en önemli kitle iletişim araçlarının yerini aldı.Özellikle 2000’li yılların başında Facebook,Youtube ve Twitter gibi yeni nesil kitle iletişim araçlarının doğuşuyla ,sosyal medyada etkileşim ve iletişim bazında yeni bir çağ başladı diyebiliriz. Yapılan araştırmalar insanların, bu sanal gerçeklik içinde gün geçtikçe daha fazla vakit harcadıklarını, bu sanal gerçeklik içinde gerçek yaşam ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını ve yine bu sanal gerçeklik içinde yeni bir dünya kurarak yaşadıklarını göstermektedir. Özellikle gençler arasında kullanım değeri bakımından hızlı bir yükseliş gösteren sosyal medya, diğer yandan da günümüzün geleneksel medyasına rakip olmakta; hatta kimi zaman tehdit eder duruma gelmektedir.Evet sosyal medya hayatımıza girdi,ardından insanlar kurum ve kuruluşlar,sosyal ağ sahipleri etkileşimi arttırmak için türlü türlü yöntemler bulup, bunları geliştirdi.Kimileri kendi sosyal ağından samimi davranıp ,içinden geçenleri söyleyerek insanların ilgisini çekip,dikkatleri üzerini arttırma yolunu denedi ve denemeye devam ediyorlar.Kendin veya bir başkası için bir şey yapmanın bir çok yöntemi var. Bir markanız var mı ? VAR..

O zaman markanızın sosyal medya etkileşim artırabilmesi için bu yöntemler büyük önem arz ediyor.Örneğin ‘Este Lauder’ dünya çapında üne sahip bir güzellik ürünleri üreticisi. Fakat bu dünya çapındaki ürünün arkasından göz ardı edilmeyecek bir yöntem yatmaktadır.Ne zaman ki ‘Gögüs Kanseri Farkındalık Kampanyası’na ‘ dahil oldular, o zaman markaları sosyal medyadaki etkileşimlerinin de artışıyla daha sosyal ve bilinçli bir markaya dönüşmüşler.Böylece sosyal ağ kurmaktan ziyade sosyal bir bağ kurarak hem kendi adına,hem başkaları adına sağlam bir iş başarılmıştır.Peki sosyal medya gelecekte ne getirecek ? Olası sonuçları tahmin etmek çok zor olmasa gerek.Sosyal ağlar ve sosyal medya bireyler ve toplumlar açısından hem olumlu hem olumsuz süprizlere gebe gibi gözüküyor. Bu çalışmanın yeni iletişim teknolojileri, sosyal medyanın tanımı, kapsamı, özellikleri ve önemi ele alınacaktır.

Problemlerin en başında özellikle bireyler tarafından veya bireyler hakkında verilen bilgilerinin, verilerin tam olarak kime ait olduğu kesin bir şekilde tanımlanmaması ve yanlış bilgilerin zamanında fark edilmemesi geliyor.Çünkü sosyal medya o kadar hızlı bir iletişim aracı ki,bazen bu özelliği sebebiyle ‘yalan makinası’ görevini üsleniyor.Yalan,yanlış ,yanıltıcı bir haberin yayılma hızına kimse set vuramıyor.İnsanlar başta da söylediğim gibi,adeta sosyal medya için yaşar olmaya başladır.Zamanlarının çoğunu telefon,bilgisayar,tablet vs üzerinden geçiriyor.Sürekli reklamlarda,yazılıp çizilenlerle gençlik lüks yaşama özendiriliyor.Bunlar olumsuz sonuçların bir kısmı ilerleyen teknolojik imkanlarla birlikte insan ve toplum hayatı daha daçetrefilli bir hal olacak gibi görünüyor.Fakat bu kadar karamsar olmak elbette hiç doğru değil ve sosyal medyanın doğaüstü özelliklerdeki faydalarını da göz ardı etmek hiç vicdanı değil.Eminim benle birlikte herkesin tek dilediği,her konuda olduğu gibi sosyal medya ve sosyal ağların kullanımda da çok bilinçli bireyler yetiştirilmesi.O zaman dünya daha yaşanılası bir yer olacaktır.

Örneğin; http://flaticon.com adresinden, binlerce minimalist ikona, pek çok formatta ve ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.