Loading...
 • Yeni Online Marketing Departmanınız İle tanışın

  Hakkımızda

 • Markanızı Dijital Dünyaya Taşıyın

  Servisler

 • Referanslarımız
  ile Tanışın

  Referanslar

Flat Tasarım ( Minimal Tasarım) Nedir?.


Dönemin izinden gitmek ve trendleri takip etmek, ilgiyi yönlendirebilmek adına önemli yer tutuyor. Flat tasarım, dönemin trendleri arasında açık ara en önde olanı. Öyle ki dev firmalar kurumsal kimliklerini silbaştan minimalizme uyarlarken, pek çok uygulama da artık bu anlayışa göre hazırlanıyor. Bu yazımızda detayları ile flat tasarım nedir, ne değildir inceliyoruz.

Flat Tasarım ( Minimal Tasarım)

Flat, web ve mobil arayüzler için iki boyutlu çizimlerden oluşan minimalist bir yaklaşımıdır. Flat tasarımda basitlik ve sadelik ön plandadır. Gölgeler, üçüncü boyut veya gerçekliği bir kenara koyarak mümkün olan en az detayla en çok şeyi anlatmak amaçlanır. Tipografik açıdan sade ve düz metinler tercih edilir. Flat tasarım, markaların yakalamaya çalıştığı bir trend olmakla birlikte, yerini sağlama almış ve tüm tasarımcılar tarafından kabul görmüştür.

Google, Ebay ve Microsoft eski tasarımlarını bir kenara koyarak minimalizme dönmüş firmalar arasında örnek gösterilebilir.

Renkler: Renk geçişleri bulunmadığı için benzer tonlarda renk kombinasyonları denenebilir. Genellikle soğuk renkler tercih edilir.

Flat tasarım yeni nesil, özellikle de IOS 7’nin çıkışının da etkisi ile mobil cihazların vazgeçilmezi olma yolunda ilerliyor. Ancak bu işin öncelike yine Windows Mobile tarafından yapıldığını, diğerlerinin daha sonra ortaya çıktığını belirtmek gerek. Aslında önemli olan bu tip görsellere sahip işletim sistemlerinden etkilenen uygulama tasarımları. Mobil tarafta yeni bir yolda yürümeye başladığımız kesin. Web arayüzleri konusunda da aslında tüm yukarıdaki ayrıntı ve detayların uygulanması ile bu tarzı yakalamak mümkün. Bu noktada arayüz elemanlarının nasıl yorumlandığına da dikkat etmek gerekiyor. Aslında internet üzerinde araştırma yaparsanız bir çok flat tasarım kaynak dosyasına ulaşmanız da mümkün.

Örneğin; http://flaticon.com adresinden, binlerce minimalist ikona, pek çok formatta ve ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.